Hiszpania, costa brava

Hiszpania, costa brava

Pazdziernik, jesienne wakacje, to czas, kiedy należałoby zająć się przygotowaniami do zimy: porządki domowe, mycie okien, pranie firanek, należałoby ogarnąć ogród przed przyjściem Królowej śniegu.

Kiedy jednak masz cygańską duszę, kiedy nie potrafisz usiedzieć na miejscu, wraz z pierwszym jesienno-zimowym podmuchem łapiesz wiatr w żagle i ruszasz prosto przed siebie.

W 2018 roku wiało w kierunku morza, a wiatr był tak silny, że nasz mały rodzinny statek przycumował gdzieś w Hiszpanii, niedaleko Barcelony, nad Costa Brava.
Niestety, kiedy statek niesiony siłą jesiennego wiatru zmierzał w kierunku rodzinnych stron Salwadora Dali, corridy, flamenco, i stolicy A. Gaudiego, ja zapodziałem się gdzieś w pracy. A natura nie lubi czekać na spóźnialskich.

Zatem tym razem nie załapałem się na wyprawę?

Niezupełnie, dwa dni później gnałem jak szalony w kierunku mojej kochanej Pani Kapitan i jej dzielnych majtków. Za rumaka miałem mojego wiernego niebieskiego przyjaciela, który wiele razy służył mi wiernie i nigdy mnie jeszcze nie zawiódł. I tym razem nie było inaczej, po raz kolejny zmierzyliśmy się ze zmęczeniem, wiatrem i spadającym niebem na głowę. Ale deszcz jest moim nieodłącznym towarzyszem podróży, zdążyliśmy się już zaprzyjaźnić, i zawsze witam go z lekkim uśmiechem na twarzy. Z jeszcze większym żegnamy się.

Costa Brava o tej porze roku okazuje się prawie bezludną wyspą. Plaże są puste, nieliczne restauracje otwarte o tej porze świecą pustkami, pogoda fantastyczna.
Nie jest ani gorąco ani zimno, pogoda wspaniała do spacerów w lekkim odzieniu, morze pięknie wzburzone z wodą zachęcającą do kąpieli. Muzea, miasta, cały hiszpański świat godny uwagi jest lekko wyludniony; to doskonała pora roku do zwiedzania.

Jedynie Barcelona stanowi wyjątek: pełna turystów, wielkie miasto, które nigdy nie zasypia, nigdy nie pustoszeje, metropolia godna uwagi. Architektura, muzea, oceanarium, spacery, wspaniała kuchnia hiszpańska i ten niepowtarzalny klimat, klimat miasta zabawy. Tutaj rządzi młodość, radość i zabawa. 

Strudzony podróżniku, przygodny włóczęgo, odpocznij tutaj, wchłoń odrobinę tej atmosfery, pozwól zaprosić się stolicy Katalonii do tańca,…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *