La Route des Grandes Alpes, dzień pierwszy

La Route des Grandes Alpes, dzień pierwszy

La route des Grandes Alpes, (droga wysokich alp) jest to szlak turystyczny o długości 720 kilometrów, prowadzący przez alpy francuskie z północy na południe, przez 17 przełęczy w tym 6 o wysokości przekraczającej 2000 metrów nad poziomem morza.
Zaczyna się od Thonon-les-Bains nad jeziorem genewskim i prowadzi do Nicei (nad morzem śródziemnym)
Na trasie jest ponad 10 000 zakrętów a skumulowana różnica wysokości to około 17 000 metrów.

Najniższa przełęcz na trasie Route des Grandes-Alpes jest Col d’Èze (507 m n.p.m), najwyższa zaś Col de la Bonette (2802 m n.p.m.)

To taki suchy opis trasy, żeczywistość okazała się jednak dużo lepsza niż same literki. Jest to najpiękniejsza trasa jaką widziałem, widoki zapierające dech w piersiach. Być może kontekst w którym ją przejechałem nie jest bez znaczenia. Byłem praktycznie sam na trasie, to jakby mieć prywatną drogę do dyspozycji. W sezonie podobno jest ona bardzo uczęszczana, przez motocyklistów, campery i rowery (to odcinek górski Tour de France). Ale ja byłem po pierwszych opadach śniegu, tydzień wcześniej przełęcze były pozamykane, powrót słońca sprawił jednak, że na nowo były przejezdne. Jeśli dodać do tego jesienne lasy, to całość okazuje się być bajkowym światem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *